Túltenyésztés
2005.11.30. 15:47
Egyre extrább kedvenceink egyike-másikja...
Egyre extrább kedvenceink egyike-másikja bizony megsínyli az örökölt génkészlet átkát: betegségek, rendellenességek sorát kapják szüleiktől, amikkel aztán életük végéig kénytelenek együtt élni.
Új divat ütötte fel a fejét a sztárvilágban: a puccos villák, álomautók mellé kisállat is dukál: Britney Spears Bitbittel, Geri Halivell Harryvel, Paris Hilton pedig Tinkerbellel pózol a fotósok előtt. "Minél kisebb, annál trendibb” - akár ez is lehetne a jelszó, de a csöppségek erről biztosan másképp vélekednek.
Volt azonban egy kutya, ami nem mérete, szépsége és nem is a gazdája miatt lett híres. Samnek hívták, és 14 évet élt: vakon, csálé fogakkal, szemölcsös bőrrel, a világ legrondább kutyájaként. A nemrég elhunyt öleb egy túltenyésztett terrier volt, de bármilyen furcsa, gazdája pont ilyennek szerette. Nem ő az egyetlen, aki az ilyen mutáns kutyusokat kedveli.
A legkisebb, és a legnagyobb, a szőrös, a kopasz, a csüngőhasú, és még sorolhatnánk, hányféle kedvencet találnak ki maguknak az emberek, hogy mint oly sok mindenben, ebben is kitűnjenek. Ezeket a "speciális divatállatokat” kizárólag a gazdik kívánságára tenyésztik. Egyre laposabb orral, egyre rövidebb lábakkal és egyre kevesebb szőrrel kénytelenek élni, ráadásul még beleszólásuk sincs a dologba. A tenyésztők ma már szinte bármit el tudnak érni állataiknál, egyszerű génkeresztezéssel. Így nemcsak a kis kedvencek külseje, de tűrőképessége is folyamatosan változik.
A Magellán az állatorvosi egyetem szülészetén járt, ahol a stáb megismerte Sárát, egy vemhes csau-csaut. Gazdájának már nem kellett, mert túl sok vele a baj. Már csak néhány nap választja el a szüléstől, csakhogy neki nem születhetnek meg természetes úton a kölykei. A kicsiknek ugyanis olyan nagy a koponyájuk, hogy nem férnének át a szülőcsatornán. Dr. Turóczy Julianna azt mondta, ha nem figyelnek oda egy ilyen szülésnél, az akár az anyaállat életébe is kerülhet.
Az ultrahangos vizsgálatra - ugyanúgy, mint az embereknél - azért van szükség, mert ezeken a felvételeken előre lehet látni a várható születési rendellenességeket. Az állatorvosok szinte hetente találkoznak olyan genetikai hibákkal, amelyek ezzel a vizsgálattal kiszűrhetők. Ilyen például a szájpad-hasadék, vagyis a koponya fejlődési rendellenessége. Emiatt akár életképtelenek is lehetnek a kölykök, nem tudnak ugyanis szopni.
A Magellán első "genetikai” meglepetésében rejtett kamerát ragadt, és ellátogatott egy tenyésztőhöz, aki Havanese és Bolognese kiskutyákat kínál. A nyilvánosság tudta nélkül az eladó elárulta, milyen extra odafigyelést is kívánnak ezek a szakemberek szerint túltenyésztett ölebek.
"Kell kutyakozmetika, le kell vágni a körmeit, ki kell vágni a fenekéből a szőrt, hogy ne ragadjon bele az ürülék, a füléből is ki kell szedni a szőrt, mert nem kap levegőt, és begyulladhat…” - sorolta a megdöbbentő részleteket a tenyésztő. Szóval havonta akár több tízezer forintot is rá lehet költeni egy ilyen problémás házi kedvencre: az orvos, a speciális tápok, oltások hihetetlen összegeket emésztenek fel. Hogy legyen viszonyítási alap: törzskönyvvel 80 ezer forintba, papírok nélkül 50 ezer forintba kerülnek ezek a kiskutyák, és akkor még nem beszéltünk a fényes jövőről, vagyis a szaporításról, amely például a gyakori császármetszés miatt igen költséges lehet. Ezeknek a kutyusoknak ugyanis a nagy része császárral szül, hisz a túltenyésztés miatt a kölykök legtöbbször is "túlnövik” anyjukat.
A különleges kutyákat lehet kényeztetni, továbbtenyészteni, de csak óvatosan, mert a hibalehetőség nagy. Két szőrtelen eb nászából ugyanis beteg kiskutyák születhetnek.
|